کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

کیست بیکر و روش های درمان

کیست بیکر و روش های درمان چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟ کیست بیکر یا کیست پاپولیت، کیسه متورم مملو از مایع است که پشت زانو تشکیل می‌شود و منجر به برانگیختگی یا احساس تنگی و فشردگی در پشت زانو شود. در این مقاله قصد داریم درباره کیست بیکر و علت های تشکیل آن اطلاعاتی برای شما بیان کنیم، با ما همراه باشید.

علائم کیست بیکر

در برخی موارد کیست بیکر درد نداشته و شما ممکن است متوجه وجود آن نشوید. علائم شما ممکن است در اثر فعالیت بیش از حد یا ایستادن طولانی مدت بیشتر هم شوند. کیست بیکر دارای علائم زیرمی‌باشد:

 • تورم در پشت زانو و گاهی پاها
 • زانو درد
 • تجمع مایع در اطراف زانو
 • کاهش دامنه حرکتی
 • کبودی زانو ساق پا
 • سفتی و ناتوانی به هنگام حرکت دادن زانو
کیست بیکر و روش های درمان

علت کیست بیکر

متخصصان ارتوپدی کیست بیکر را به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌کنند. نوع اول در مفصل سالم زانو دیده می‌شود که بیشتر در کودکان و جوانان شایع بوده و نوع دوم به دلیل التهاب، آُسیب و بیماری های زانو ایجاد می‌شود که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • هرگونه آسیب به زانو مانند ضربه
 • آسیب های ورزشی مانند پارگی غضروف یا پارگی مینیسک زانو
 • استئوآرتریت
 • نقرس
 • آرتریت روماتوئید
 • لوپوس

کیست بیکر چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای تشخیص کیست بیکر پزشک زانوی شما برای بررسی برآمدگی پشت زانو معاینه فیزیکی می‌کند. در صورت کوچک بودن اندازه کیست، پزشک زانوی آسیب دیده را با زانوی سالم مقایسه کرده و دامنه ی حرکتی زانو را بررسی می‌کند. در صورتی که کیست با سرعت زیادی در حال رشد بوده یا موجب درد شدید شده باشد پزشک انجام آزمایشات بیشتری را تجویز می‌کند. آزمایش هایی مانند:

رادیوگرافی: برای بررسی ابتلا به آرتریت زانو زیرا آرتریت یکی از دلایل احتمالی کیست بیکر است.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی: MRI  اطلاعات بیشتری درباره علت احتمالی کیست بیکر در اختیار پزشک قرار داده و در آن کیست بیکر به وضوح دیده می‌شود.

سونوگرافی: پزشک در سونوگرافی از امواج صوتی برای تعیین جامد یا مایع بودن توده استفاده می‌کند.

کیست بیکر چیست؟

کیست بیکر چگونه درمان می‌شود؟

کیست بیکر به روش های متفاوتی درمان می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای اطمینان از بهبودی و درمان صحیح به بهترین متخصص ارتوپدی در تهران مراجعه کنید. روش های درمان کیست بیکر عبارتند از:

تکنیک RICE 

 تکنیک RICE  شامل موارد زیر می‌باشد:

استراحت (Rest): به زانوی خود استراحت دهید و از وارد کردن فشار به آن خودداری کنید. مثلا می‌توانید برای راه رفتن از عصا استفاده کنید.

کمپرس سرد (Ice): استفاده از کمپرس سرد باعث کاهش جریان خون، درد و تورم می‌شود. اما توجه داشته باشید به صورت ممتد از کمپرس سرد استفاده نکنید.

زانوبند طبی یا بانداژ (Compression) : از زانو بند طبی یا بانداژ استفاده کنید اما به این نکته توجه کنید که خیلی محکم آن را نبندید تا جریان خون مختل شود.

بالا نگه داشتن پاها از سطح قلب ( Elevation): با بالا نگه داشتن پاها موقع خواب یا دراز کشیدن به بازگشت خون به قلب کمک می‌کنید.

روش های دیگری که برای درمان کیست بیکر مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارتند از :

تزریق داروی کورتیزون

پزشک برای کاهش درد ممکن است تزریق داروی کورتیزون را تجویز کند. این دارو مستقیم به مفصل تزریق می‌شود و التهاب را کاهش می‌دهد.

شاک ویو

شاک ویو تراپی جریان خون را افزایش داده و ورم را کاهش می‌دهد و به متلاشی شدن کیست کمک می‌کند.  این روش یک رویکرد درمانی غیر تهاجمی بوده که امواج فشاری تکانه ای را به عمق پشت زانو می‌رساند.

خارج کردن مایع

پزشک ممکن است با استفاده از یک سوزن، مایع را از مفصل زانوی شما خارج کند. این فرآیند آسپیراسیون سوزنی نیز نام دارد.

جراحی

در صورتی که کیست به غضروف آسیب زده باشد معمولا جراحی پیشنهاد می‌شود. جراحی کیست پا بسیار چالش برانگیز است و دکتر تمام سعی خود را می‌کند تا بدون جراحی این عارضه را درمان کند. برای جراحی از روش جراحی آرتروسکوپی زانو استفاده می‌شود. 

سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *