کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

وزن مناسب برای تعویض مفصل زانو

وزن مناسب برای تعویض مفصل زانو یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند به طور قابل توجهی بر موفقیت جراحی تعویض زانو تاثیر بگذارد. در برخی موارد ممکن است پزشک پیش از انجام جراحی، به بیمار توصیه به کاهش وزن کند. بهتر است پیش از اقدام به عمل تعویض مفصل زانو درباره وزن مناسب عمل تعویض مفصل زانو اطلاعات بیشتری کسب کنید و در صورت نیاز با مشورت متخصص ارتوپدی اقدام به کاهش وزن کنید. در ادامه این مطلب از سایت کلینیک ارتوپدی سپنتا به توضیات بیشتری درباره وزن مناسب تعویض مفصل زانو می‌پردازیم با ما همراه باشید.

تاثیر چاقی بر مفصل زانو

چاقی یکی از دلایل اصلی فرسوده شدن زانو در میان افراد جوان می‌باشد، اضافه وزن منجر به ایجاد تحمل فشار بیشتر در زانو می‌شود در نتیجه مفصل زانو دچار فرسودگی زودرس شده و تنها درمان، جراحی تعویض مفصل زانو می‌باشد. با اینکه افراد چاق درصد بسیاری از بیمارانی را که جهت جراحی تعویض مفصل زانو اقدام می‌نمایند را تشکیل می‌دهند متاسفانه این گروه از بیماران نتایج مطلوب کمتری را از نتیجه‌ی جراحی خواهند داشت و نتایج جراحی برای این بیماران از ماندگاری کمتری برخوردار خواهد بود. به همین دلیل است که وزن مناسب تعویض مفصل زانو یکی از فاکتورهای مهم در جراحی است.

وزن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو

عوارض چاقی بر جراحی تعویض مفصل زانو

در حالی که جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی و تحرک را برای بسیاری از بیماران بهبود بخشد، وجود چاقی می‌تواند روند جراحی را پیچیده کند و بر نتایج کوتاه مدت و بلندمدت تأثیر بگذارد. عوارض چاقی بر جراحی تعویض مفصل زانو عبارتند از:

عوارض جراحی

وجود چربی اضافی بدن می‌تواند دسترسی جراح به مفصل و قرار دادن صحیح اجزای پروتز را دشوارتر کند. این می‌تواند خطر عوارض حین عمل مانند دشواری در دستیابی به قرار گرفتن در معرض کافی مفصل، زمان طولانی تر جراحی و افزایش از دست دادن خون را افزایش دهد.

افزایش عوارض پس از جراحی

بیماران چاق پس از جراحی تعویض مفصل زانو با عوارض بیشتری پس از جراحی روبرو خواهند شد، هر چقدر افزایش وزن بیشتر باشد میزان عوارض پس از جراحی نیز بیشتر خواهد بود، به عنوان مثال بیمارانی که شاخص توده‌ی بدنی در آنها بین محدوده‌ی ۴۰ تا ۵۰ می‌باشد پس از جراحی با عوارضی مانند عفونت، اختلال در بهبود زخم‌ها، فشار خون بالا، دیابت، آپنه خواب و شکست پروتز روبرو خواهند شد.

طولانی شدن دوران نقاهت

چاقی همچنین می‌تواند بر روند بهبودی بعد از عمل جراحی تعویض مفصل تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده است که بیماران چاق اغلب در مقایسه با بیماران غیر چاق، مدت طولانی‌تر بستری شدن در بیمارستان، تاخیر در تحرک و افزایش درد را پس از جراحی تجربه می‌کنند. وزن بیش از حد بدن می‌تواند فشار بیشتری را روی مفصل در حال بهبود ایجاد کند و منجر به توانبخشی کندتر و احتمال بالاتر عوارض بعد از عمل شود.

مزایای کاهش وزن پیش از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند در بهبود تحرک و کاهش ناراحتی بسیار موثر باشد، کاهش وزن قبل از انجام جراحی تعویض زانو مزایای متعددی دارد. در واقع، کاهش وزن می‌تواند به طور قابل توجهی نتایج این روش را افزایش دهد و به سلامت و رفاه کلی بیمار کمک کند. این مزایا عبارتند از:

  • هرگونه کاهش وزنی پیش از جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند تاثیر مثبت بر نتیجه‌ی جراحی داشته باشد. به گفته‌ی بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران هر کیلو کاهش وزن می‌تواند فشاری معادل ۵ تا ۱۰ کیلو را از زانو کمتر نماید، در واقع پس از هر کیلو کاهش وزن بیماران به خوبی حس می‌نمایند که میزان درد و ناراحتی در زانو نیز کمتر می‌شود و عملکرد و تحرک مفصل زانو بهتر انجام می‌شود، در برخی موارد کاهش وزن به تنهایی می‌تواند نیاز به جراحی مفصل زانو را برطرف نماید.
  • با کاهش وزن پیش از جراحی روند جراحی ساده‌تر خواهد بود و بهبودی با سرعت بیشتری انجام خواهد شد، همچنین نتایج جراحی برای مدت طولانی‌تری باقی خواهند ماند.
  • کاهش وزن همچنین با کاهش عوارض جراحی مانند تورم پاها، مشکل در گردش خون، عدم بهبود سریع زخم‌ها، ترومیوز عروق وریدی، عفونت مثانه، یبوست، مشکلات ریوی و … نیز همراه خواهد بود.
  • اضافه وزن می‌تواند خطرات مرتبط با جراحی، از جمله عوارض حین و بعد از عمل را افزایش دهد. این موضوع می‌تواند شامل نرخ بالاتر عفونت، لخته شدن خون و مشکلات بهبود زخم باشد. با کاهش وزن قبل از جراحی، بیماران می‌توانند این خطرات را کاهش دهند و نتایج کلی جراحی خود را بهبود بخشند.
  • وزن اضافی می‌تواند درد و ناراحتی زانو را تشدید کند، که ممکن است بر اثربخشی استراتژی های مدیریت درد پس از جراحی تاثیر بگذارد. با کاهش وزن قبل از عمل، بیماران می‌توانند تسکین درد بهتر و راحتی کلی بهتری را در هنگام بهبودی پس از تعویض مفصل زانو تجربه کنند.
درباره وزن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو

وزن مناسب جهت جراحی تعویض مفصل زانو

تا چند سال پیش اگر وزن بیمار بیش از ۸۰ تا ۹۰ کیلوگرم بود کاندید مناسبی برای جراحی تعویض مفصل زانو محسوب نمی‌شد و بیماران جهت انجام جراحی باید وزن خود را تا رسیدن به وزن مناسب تعویض مفصل زانو کاهش می‌دادند اما در ۲۰ سال گذشته با پیشرفت‌هایی که در روند جراحی تعویض مفصل زانو انجام شده است و روش‌های نوین ارا‌ئه شده، شرایط برای بیمارانی که دچار اضافه وزن بوده و از چاقی رنج می‌برند کمی تغییر کرده است و طیف وسیعی از بیمارانی که در گذشته نمی‌توانستند جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهند در حال حاضر می‌توانند برای این جراحی اقدام نمایند و از درد و ناراحتی رهایی پیدا نمایند. استانداردی که در حال حاضر جهت جراحی اضافه وزن در نظر گرفته شده است بدین صورت است که بیماران دارای بیش از ۴۵ کیلو اضافه وزن یا بیان دیگر افرادی که شاخص توده‌ی بدنی آنها تقریباُ ۴۰ یا ۴۵ می‌باشد نمی‌توانند جراحی تعویض مفصل زانو را داشته باشند.

کاهش وزن پس از جراحی

بسیاری از بیماران تصمیم به کاهش وزن پس از جراحی تا رسیدن به وزن مناسب تعویض مفصل زانو دارند اما تحقیقات ثابت کرده است به دلیل کاهش محدودیت در حرکت که تا چند ماه پس از جراحی ایجاد می‌شود بیماران نه تنها دچار کاهش وزن نمی‌شوند بلکه وزن آنها افزایش نیز خواهد یافت بنابراین تنها راهکار مناسب کاهش وزن پیش از جراحی می‌باشد. اگر به دنبال بهانه‌های ذهنی جهت تعویق انداختن کاهش وزن هستید تنها به یاد داشته باشید زمانی که یک چمدان ۲۰ کیلویی را حمل می‌نماید تا چه حد احساس خستگی و فشار در زانوها را دارید! فقط لحظه‌ای فکر کنید که شما این چمدان ۲۰ کیلویی را سال‌هاست که با خود جابه‌جا می‌نمایید، آیا وقت آن فرا نرسیده که برای همیشه این چمدان را به زمین بگذارید و با قدم های سریعتر به سمت سلامتی پیش بروید.

سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *