کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

ورزش بعد از تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو یک جراحی بسیار مهم و پیچیده در زمینه ارتوپدی است. در واقع یکی از مهمترین اهداف عمل تعویض مفصل زانو (TKR) این است که با تقویت عضلات، قدرت به زانوهای بیمار بازگردد تا بتواند همچون گذشته به فعالیت های روزمره خود بپردازد. در این مقاله می خواهیم بیشتر به فعالیت و ورزش بعد از تعویض مفصل زانو بپردازیم. آیا می توان بعد از تعویض مفصل زانو ورزش کرد؟ انجام چه حرکات ورزشی به بهبود بعد از عمل تعویض مفصل زانو کمک می کند؟ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

ورزش بعد از تعویض مفصل زانو

بعد از عمل تعویض مفصل زانو

پس از عمل تعویض مفصل زانو ممکن است در هنگام ایستادن روی پای عمل شده احساس عدم ثبات داشته باشید. سه دلیل برای این احساس وجود دارد:
۱. دو رباط اصلی در مفصل زانو وجود دارد. رباط متقاطع قدامی (ACL) و رباط متقاطع خلفی (PCL). گاهی اوقات PCL ممکن است پس از جراحی ضعیف شود در حالی که ACL به طور کامل برداشته شود.
۲. مفصل های جدید، مشابه زانوی طبیعی نیستند و ممکن است احساس لرزش داشته باشند.
۳. اغلب در اثر عدم تحرک قبل از عمل، قدرت عضلانی کاهش می یابد.
برای تثبیت زانو باید دو گروه عضلانی اصلی را تمرین بدهید و با ورزش بعد از تعویض مفصل زانو آنها را تقویت کنید. عضلات چهارسر ران و همسترینگ! این ماهیچه ها مسئول صاف نگه داشتن زانو هستند. همسترینگ مجموعه ای از ۳ عضله است که از استخوان های نشیمنگاهی در باسن شروع می شود و به پشت زانو متصل می شود. این عضلات مسئول خم شدن زانو هستند.
راه حل این است که این گروه های عضلانی را تقویت کنید و به آنها توانایی ایفای نقش تثبیت مفصل زانو را بدهید.

چرا فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو مهم است؟

بازیابی دامنه حرکتی و توانایی حرکت خود پس از جراحی تعویض کامل زانو بسیار مهم است. در طی جلسات فیزیوتراپی زانو، فیزیوتراپیست در ابتدا به شما در انجام تمرینات کمک می کند و از شما انتظار می رود که تمرینات را طبق دستورالعمل ادامه دهید. با پیشرفت روند بهبودی، برخی از تمرینات متوقف شده و برخی دیگر ممکن است اضافه شوند. لطفاً اگر در تمرینات خود مشکل دارید، به درمانگر یا جراح خود اطلاع دهید.

تمرین های ورزشی بعد از تعویض مفصل زانو

بعد از عمل تعویض مفصل زانو ممکن است توسط فیزیوتراپیست شما تمرینات ورزشی توصیه شود تا تاثیر مثبتی در بهبود زانوی عمل شده داشته باشد. برخی از این تمرینات برای ورزش بعد از تعویض مفصل زانو عبارتند از:

ست های چهار سر ران

به پشت دراز بکشید و پاهایتان صاف باشد. عضله ران خود را با فشار دادن زانوی خود به سمت پایین سفت کنید.
نفس خود را حبس نکنید.
این حرکت را در هر ست ۱۰ بار تکرار کنید.
۲ ست در روز آن را تکرار کنید.

ست های گلوتئال (باسن)

به پشت دراز بکشید و پاهایتان صاف باشد. عضلات باسن را سفت کنید. نفس خود را حبس نکنید.
این حرکت را در هر ست ۱۰ بار تکرار کنید.
۲ ست در روز انجام دهید.

سرسره پاشنه

به پشت دراز بکشید. زانوی جراحی شده خود را با کشیدن پاشنه پا به سمت باسن خم کنید.
این حرکت را در هر ست ۱۰ بار تکرار کنید.۲ ست در روز انجام دهید.

بلند کردن مستقیم پا

به پشت دراز بکشید و پای غیر جراحی خود را خم کنید. زانوی خود را روی پای جراحی سفت کنید و به آرامی پای خود را تا سطح زانوی خم شده بلند کنید. پشت خود را صاف نگه دارید.
این حرکت را در هر ست ۱۰ بار تکرار کنید. ۲ ست در روز انجام دهید.

زانوهای مصنوعی برای این طراحی شده اند که همانند زانو طبیعی عمل کند. این بدان معناست که مانند یک زانو طبیعی، برای عملکرد صحیح به ورزش نیاز دارند. ورزش به شما کمک می کند تا ماهیچه های زانو خود را تقویت کنید و به شما در حفظ وزن سالم کمک خواهد کرد.

پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است انجام هر دو مورد زیر را هر روز توصیه کند:

به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، ۲ تا ۳ بار نرمش و ورزش انجام دهید
راه رفتن به مدت ۳۰ دقیقه، ۲ تا ۳ بار
به عبارت دیگر، شما می توانید هر روز ۲ ساعت ورزش کنید.
پزشک بر اساس نیازها و سلامت کلی شما توصیه هایی را برای ورزش بعد از تعویض مفصل زانو ارائه می دهد. در صورتی که نیاز به مشاوره آنلاین با جراح و متخصص ارتوپدی داشته باشید می توانید از طریق سامانه ماوراطب با دکتر حبیب رشادی به صورت آنلاین در ارتباط باشید.

فعالیت بعد از تعویض مفصل زانو

بعد از تعویض مفصل زانو انجام چه ورزش هایی امکان پذیر است؟

در اینجا چند نمونه از فعالیت‌ها و ورزش‌های سبک و راحت وجود دارد که پس از بهبودی بعد از تعویض مفصل زانو باید بتوانید انجام دهید.

پیاده روی

پیاده روی یکی از بهترین ورزش هایی است که می توانید برای تقویت قدرت زانو انجام دهید. همچنین یک راه خوب برای سوزاندن کالری است. با گام ‌های کوچک ‌تر و پیاده ‌روی ‌های کوتاه ‌تر شروع کنید. مدت زمانی که هر روز پیاده روی می کنید را مدنظر داشته باشید تا بتوانید پیشرفت خود را بسنجید. استفاده از گام شمار را برای شمارش قدم های خود در نظر بگیرید. دویدن یک فعالیت هوازی مانند پیاده روی است، اما دویدن را پس از تعویض کامل زانو توصیه نمی شود.

شنا کردن

شنا یک راه عالی برای ورزش بعد از تعویض مفصل زانو بدون وارد کردن فشار به زانوی جراحی شده است. انواع دیگر تمرینات در آب مانند ایروبیک در آب نیز انتخاب خوبی هستند. بسیاری از افراد با تعویض زانو می توانند ۳ تا ۶ هفته پس از جراحی شنا را از سر بگیرند. اما قبل از شیرجه زدن در استخر با پزشک یا فیزیوتراپ خود مشورت کنید.

رقصیدن

رقص راه خوبی برای استفاده از عضلات پا و انجام فعالیت های هوازی سبک است. از حرکات چرخشی و ناگهانی خودداری کنید. همچنین از حرکات شدید مانند پریدن بایستی اجتناب کنید.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری راه خوبی برای بازیابی قدرت زانو است. تمرینات قدرتی و انعطاف پذیری برای بهبود زانوی جدید مفید می باشند.

یوگا

کشش ملایم یک راه عالی برای جلوگیری از خشکی، بهبود انعطاف پذیری و افزایش سلامت کلی زانو است. مهم است که از حرکات پیچشی خودداری کنید.
قبل از کلاس با مربی یوگا صحبت کنید تا از محدودیت های شما آگاه شوند. این به جلوگیری از فشار اضافی روی زانوی شما کمک می کند. اگر زانو درد احساس کردید، ورزش را اصلاح یا استراحت کنید.

وزنه زدن

وزنه زدن به تقویت قدرت و کاهش درد زانو کمک می کند. اگر تمرینات مقاومتی انجام دهید، استخوان ‌های قوی ‌تر می‌شوند. از وزنه های مناسب با اندازه و قدرت خود استفاده کنید.

گلف

زمین گلف راه خوبی برای پیاده روی و تمرین عضلات مختلف در قسمت پایین و بالاتنه شما فراهم می کند. انجام این ورزش بعد از تعویض مفصل زانو می تواند کمک کننده باشد.

تنیس دونفره

تنیس دونفره به حرکت کمتری نسبت به تک نفره نیاز دارد، بنابراین راه خوبی برای ورزش کردن بدون وارد کردن فشار بی مورد به زانو است. در بیشتر موارد، می‌توانید ۶ ماه پس از جراحی تنیس را شروع کنید.

قایقرانی

قایقرانی تمرین خوبی برای قلب است و در عین حال حداقل فشار را روی زانوها وارد می کند. اطمینان حاصل کنید که صندلی روی دستگاه را طوری تنظیم کرده اید که زانوهای شما ۹۰ درجه یا بیشتر خم شوند.

بولینگ

به طور کلی بولینگ بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بی خطر است، اما باید از یک توپ سبک تر برای کاهش فشار روی زانو استفاده کنید. اگر شروع به احساس درد در زانو کردید، بولینگ را متوقف کنید.

سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *