کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

مراقبت های بعد از عمل استئوتومی زانو

مراقبت های بعد از عمل استئوتومی زانو شامل چه مواردی می‌شود؟ رعایت مراقبت های بعد از عمل استئوتومی زانو برای جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر و طی کردن آسان دوره نقاهت امری ضروری است. در این مقاله قصد داریم درباره دستورالعمل ها و مواردی که باید عمل استئوتومی زانو رعایت کنید، اطلاعاتی برای شما بیان کنیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نکات مراقبتی بعد از عمل استئوتومی زانو

مراقبت های لازم پس از جراحی استئوتومی زانو برای کمک به دامنه حرکتی توصیه می‌شود، عبارتند از :

  • مراقبت از زخم و خشک نگه داشتن آن
  • پوشاندن زخم هنگام استحمام و عدم خیس شدن آن
  • استفاده از کمپرس آب سرد برای کاهش تورم
  • خودداری از آویزان قرار دادن پاها و قرار دادن یک بالش زیر پا برای کمک به بالا نگه داشتن آن
  • استفاده از واکر به مدت یک ماه برای کاهش فشار و وزن وارد شده به مفصل زانو
  • عدم انجام فعالیت های سنگین تا زمان مشخص شده توسط پزشک
  • داشتن برنامه  غذایی مناسب حاوی فیبر
  • خودداری از رانندگی به مدت ۴ تا ۶ هفته پس از جراحی
  • مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک
  • استفاده از زانوبندهای مخصوص به مدت ۱ تا ۳ هفته
مراقبت‌های بعد از عمل استئوتومی زانو

راه رفتن بعد از عمل استئوتومی زانو

در دوران نقاهت بیمار می‌تواند با رعایت دستورالعمل های تجویزشده توسط پزشک فعالیت های خود را شروع کند. در این مدت فرد باید از استراحت های طولانی مدت و بی حرکتی طولانی اندام خودداری کرده و بلافاصله پس از بین رفتن بی حسی، شروع به حرکت مچ پا و انقباض عضلات ران کند. در دوران نقاهت می‌توانید با استفاده از عصا یا واکر بدون وزن گذاری روی اندام جراحی شده راه بروید. پس از مدتی به مرور پزشک به شما اجازه وزن گذاری می‌دهد. بیشتر بیمارانی که تحت جراحی استئوتومی زانو قرار می‌گیرند، معمولا نیازی به گچ گیری نداشته و بنا به توصیه پزشک به مدت دو تا سه هفته پس از جراحی از بریس یا زانوبند استفاده می‌کنند.

بعد از عمل استئوتومی زانو چه کارهایی لازم است؟

بعد از جراحی علاوه بر دستورالعمل هایی که در بالا بیان کردیم، برای بهبود انعطاف پذیری، محافظت از استئوتومی  و ایجاد قدرت عضلانی رعایت موارد زیر نیز لازم است. مواردی مانند:

مراجعه به پزشک

بعد از جراحی باید به طور مرتب به پزشک خود مراجعه کنید. تست اشعه ایکس برای میزان تاثیر جراحی انجام خواهد شد. بعد از انجام معاینات، زمان ایمن و مناسب وارد کردن فشار روی پاها و زمان شروع برنامه بازتوانی به بیمار توسط پزشک گفته خواهد شد.

تمرینات بازتوانی

انجام تمرینات خاص که توسط پزشک برای شما تجویز می‌شود، به بهبود دامنه حرکتی و احیای استحکام زانو کمک می‌کند. با انجام دستورالعمل های تجویزی توسط پزشک بیمار بین ۳ تا ۶ ماه پس از جراحی می‌تواند تمام فعالیت های خود را انجام دهد. پیشنهاد می‌شود برای فیزوتراپی به بهترین دکتر فیزیوتراپی تهران مراجعه کنید.

دوره نقاهت

بیمارانی که جراحی استئوتومی زانو انجام داده اند، با توجه به ویژگی های فردی دو یا روزهای بیشتر را در بیمارستان سپری می‌کنند. همان طور که اشاره شد بیماران در دوران نقاهت باید چندین هفته را با عصا بگذرانند و متعهد به انجام ماه ها فیزیوتراپی یا ورزش شوند. بهبودی کامل می‌تواند از ۶ ماه تا یکسال کامل طول بکشد. در دوران نقاهت برخی از بیماران از کرایو کاف که یک کاف نرم و باد شده چسبی بوده و در آن آب سرد در گردش می‌باشد، استفاده می‌کنند. به طور کلی پزشک از بیمار می‌خواهد که بتواند زانوی آسیب دیده ی خود را ۱ تا ۲ هفته پس از جراحی، تا ۹۰ درجه خم کرده و آن را به طور کامل صاف کند. پس از چندین هفته بعد از فیزیوتراپی، زانو باید کاملا صاف و حداقل ۱۳۵ درجه خم شود. 

سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *