کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو شامل چه مواردی می‌شود؟ رعایت مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو به منظور بهبودی سریع تر و کم شدن عوارض جراحی بسیار اهمیت دارد. در این مقاله قصد داریم مراقبت هایی که نیاز است بعد از انجام آرتروسکوپی زانو انجام دهید بیان کنیم.

دستورالعمل های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

همان طور که اشاره کردیم رعایت مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو باعث بهبود سریع و کاهش عوارض احتمالی پس از آن می‌شود. مراقبت هایی که بعد از انجام جراحی آرتروسکوپی زانو باید رعایت کنید عبارتند از:

پانسمان زخم

بعد از انجام آرتروسکوپی زانو نباید به مدت ۲۴ ساعت به پانسمان روی زخم دست بزنید. پس از گذشت این مدت پانسمان را برداشته و زخم را به مدت ۲ روز با مواد چسبنده ای بپوشانید. بعد از عمل به مدت ۳ روز باید زخم را خشک نگه دارید و بعد از ۳ روز در صورت رفتن به حمام حتما پانسمان را خشک نگه دارید. می‌توانید برای کنترل تورم حداقل به مدت ۵ الی ۷ روز از باند کشی استفاده کنید. یک نکته مهم مراقبتی دیگر این موضوع می‌باشد که از قرار گرفتن در وان و آب گرم تا یک هفته خودداری کنید. زمان نگه داشتن پانسمان با توجه به نیاز بیمار و صلاحدید پزشک ممکن است ۵ تا ۱۰ روز طول بکشد.

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو شامل چه مواردی می‌شود؟

کمپرس یخ

بعد از جراحی برای کنترل درد و کاهش درد می‌توانید از یخ استفاده کنید. برای این کار چند بار در روز به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی زخم یخ را قرار دهید. در روزهای اول به علت وجود پانسمان، یخ را روی پانسمان قرار دهید. به طور کلی استفاده از کمپرس یخ برای ۵ الی ۷ روز بعد از عمل بسیار مهم می‌باشد. توجه داشته باشید که یخ زدگی و سرمای زیاد برای زانوی شما مضر است پس به میزانی که احساس یخ زدن نداشته باشید از کمپرس یخ استفاده کنید.

استفاده از دارو

پزشک برای کاهش درد های ناشی از آرتروسکوپی زانو، کاهش التهاب و پیشگیری از عفونت داروهایی را تجویز می‌کند که حتما به موقع آن ها را مصرف کنید.

موارد دیگری که پس از انجام آرتروسکوپی زانو باید رعایت کنید عبارتند از:

  • بعد از آرتروسکوپ تا مدتی با توجه به تجویز زمان و نحوه ی استفاده آن از عصای زیر بغل استفاده کنید و قبل از اجازه پزشک وزن خود را روی پای عمل شده تحمیل نکنید.
  • هنگام راه رفتن مطابق دستور پزشک خود زانو بند ببندید.
  • روی تخت های طبی استفاده کرده و برای سرویس بهداشتی از توالت فرنگی استفاده کنید.
  • چند هفته از خم شدن خودداری کنید.
  • از انجام فعالیت های شدید و جابجایی اشیای سنگین خودداری کنید.
  • از مصرف نوشیدنی های الکلی و استعمال دخانیات تا زمان مصرف دارو پرهیز کنید.
  • هنگام نشستن از صندلی مناسبی استفاده کنید تا زانوها بالاتر از مفصل ران قرار بگیرند.

تغذیه و رژیم غذایی مناسب بعد از آرتروسکوپی زانو

مفصل زانو برای جوش دادن شکستگی و ترمیم زخم های ناشی از جراحی نیاز به اکسیژن و مواد غذایی مغذی دارد به همین خاطر بعد از انجام آرتروسکوپی زانو غذاهای حاوی پروتئین و کلسیم کافی برای کمک به موارد ذکر شده مصرف کنید. توجه داشته باشید برای دفع مواد زائد و سمی ناشی از شکستگی و یا عمل جراحی آب زیادی پس از انجام جراحی مصرف کنید.

تمرینات ورزشی بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

حتما بعد از آرتروسکوپی زانو تمرینات سبک و گفته شده توسط پزشک را به صورت مستمر برای بهبود عملکرد مفصل و افزایش استحکام عضلات اطراف انجام دهید ولی مراقب باشید به مفصل زانو فشار زیادی نیاورید. برای انجام ورزش ها از ایستادن زیاد روی پای خود خودداری کنید و حتما از عصا به عنوان وسیله حمایتی استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای نتیجه بخشی بهتر به بهترین متخصص ارتوپدی در تهران مراجعه کنید.

سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *