کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

علت درد پس از تعویض مفصل زانو چیست؟

علت درد پس از تعویض مفصل زانو چیست؟ درد پس از تعویض مفصل زانو یکی از رایج ترین مشکلاتی است که اکثر بیماران بعد از جراحی زانوی خود به آن دچار می‌شوند. حدود ۲۰ درصد از بیمارانی که عمل تعویض مفصل زانو را انجام داده اند به دلیل درد شدید پس از تعویض مفصل، احساس ناراحتی می‌کنند. در این مقاله قصد داریم علت های درد پس از تعویض مفصل زانو را بیان کنیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آیا درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو طبیعی است؟

درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو اولیه طبیعی است و بسیاری از افراد این درد را تجربه می‌کنند. این دلیل معمولا به علت اثرات جراحی، تغییرات ساختاری در ناحیه مفصل و پروسه بهبودی ایجاد می‌شود. ممکن است بعد از جراحی برخی از افراد احساس خوبی نداشته باشند و تورم پاها آن ها را اذیت کند. ولی تمام این موارد با گذشت زمان بهبود خواهند یافت.

علت درد پس از تعویض مفصل زانو

عوامل موثر در ایجاد درد بعد از تعویض مفصل زانو

این درد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. در برخی از موارد احساس درد خفیف در محل جراحی کاملا طبیعی است. این درد به مرور زمان کاهش یافته و از بین می‌رود. عواملی که در ایجاد درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو موثر می‌باشند عبارتند از:

پس از جراحی، عضلات تحت تنش قرار گرفته و باعث درد و احساس تنش در ناحیه جراحی می‌شود.

تغییراتی که در ساختار زانو به وجود می‌آید مانند تغییرات در محل نصب پروتز ممکن است با کمی درد همراه باشد.

پس از جراحی در ناحیه جراحی التهاب ایجاد می‌شود که با درد و تورم همراه است. 

در برخی موارد ممکن است تعویض مفصل زانو به درستی انجام نشده باشد که این موضوع باعث درد و ناراحتی می‌شود.

وجود هرگونه عفونت در ناحیه جراحی می‌تواند باعث درد و تورم شود.

شل شدن ایمپلنت بعد از گذشت مدتی پس از عمل در بیمار ایجاد می‌شود.

مشکلات پاتلوفمورال (کاسه زانو) یکی از دلایل عمده درد تعویض مفصل زانو می‌باشد.

سایر مواردی که می‌تواند باعث درد مداوم شود شامل بورسیت، سندروم درد منطقه ای پیچیده و عصب فشرده شده است.

درد پس از تعویض مفصل زانو چگونه تشخیص داده می‌شود؟

درد بعد از تعویض مفصل زانو در افراد مختلف علائم متفاوتی دارد. در صورت وجود درد پس از جراحی بهتر است به بهترین متخصص ارتوپدی در تهران مراجعه کنید. متخصص با معاینات پزشکی و فیزیکی‌، می‌تواند مشکل درد را شناسایی کند. گاهی اوقات وجود علائم پنهان است و نیاز به بررسی های بیشتری دارد. در این شرایط برای تشخیص درد از روش های زیر استفاده می‌شود:

تصویربرداری با اشعه ایکس

یکی از روش های رایج برای بررسی علت اصلی  MRI است. با انجام تصویربرداری MRI مشکلاتی که در ناحیه مفصل وجود دارد بررسی می‌شود. اگر زانو از تراز خود خارج شده باشد یا اینکه ایمپلنت ها دچار شل شدگی شده باشند، با تصویر برداری قابل مشاهده خواهد بود.

تست های آزمایشگاهی

روش دیگری که برای تشخیص درد مورد استفاده قرار می‌گیرد، تست های آزمایشگاهی است. با روش های آزمایشگاهی نشانگر های التهاب مانند رسوب گلبول های قرمز و تست های پروتئینی واکنشی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. افزایش این نشانگر ها نشان دهنده عفونت یا سایر مشکلات التهابی است. برای انجام تست های آزمایشگاهی آسپیراسیون مفصل انجام می‌شود. این روش شامل وارد کردن سوزن به مفصل زانو برای خارج کردن مقداری مایع از اطراف مفصل جدید است.

آیا درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو طبیعی است؟

برای کاهش درد پس از تعویض مفصل زانو چه کارهایی انجام دهیم؟

پس از اتمام جراحی برای جلوگیری از لخته شدن خون لازم است بیمار هر چه زودتر بلند شده و روی زانوی جدید راه برود. فشار آوردن به مفصل تازه عمل شده و خم کردن زانو باعث درد اولیه می‌شود اما با ادامه روند بهبودی محو می‌شود. روش های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن ها می‌توانید دردتان را کم کنید. این راهکارها عبارتند از:

  • سعی کنید هر روز پیاده روی داشته باشید و بعد از پیاده روی یک کمپرس سرد روی محل برش خود قرار دهید. انجام این کار می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.  
  • داروهای تسکین دهنده را طبق دستورالعمل جراحتان مصرف کنید.
  • پاهایتان را بالا نگه دارید زیرا بالا بردن پای آسیب دیده بالاتر از سطح قلب به طور دوره ای در طول روز به کاهش درد و تورم کمک می‌کند.
  • از اعمال فشار زیاد به مفصل مصنوعی خودداری کنید.
  • پس از جراحی از پریدن، پیچ خوردن یا زانو زدن خودداری کنید.

سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *