کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو می تواند کمی دشوار باشد. دلایل اصلی سختی خواب بعد از جراحی تعویض زانو به دلیل درد ناشی از اسکار و بریدن بافت ها، محدودیت هایی که برای خوابیدن شما تعیین شده و فشاری است که هنگام شروع ریکاوری بر بدن وارد می شود. در ادامه این مقاله بیشتر به نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو و طریقه صحیح قرارگیری پاها بعد از تعویض مفصل زانو می پردازیم با ما در ادامه مطلب در سایت کلینیک سپنتا همراه باشید.

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

چگونه می توان بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بهتر بخوابید؟

موثرترین راه برای خواب بهتر بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، مصرف داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک است. به پشت بخوابید و یک بالش زیر ساق پا قرار دهید تا پا را صاف نگه دارید. از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم استفاده کنید و فقط در صورت توصیه پزشک از داروهای خواب آور و مسکن استفاده کنید.

نکات مراقبتی نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

پس از جراحی تعویض زانو از خوابیدن روی شکم، خم کردن زانو، قرار دادن بالش زیر زانو خودداری کنید. قرار دادن بالش زیر زانو به طوری که ساق پا خم شود، میزان درد را افزایش می دهد. برای مطالعه بیشتر درباره مراقبت بعد از تعویض مفصل زانو به مقاله مرتبط در سایت کلینیک ارتوپدی سپنتا مراجعه کنید. رعایت نکات زیر نیز به تسریع روند بهبودی بعد از جراحی کمک کننده است.

به پشت بخوابید و پای آسیب دیده را بلند کنید

بهترین و ایمن ترین حالت خوابیدن بعد از تعویض زانو خوابیدن به پشت است. با قرار دادن بالش زیر ساق پا یا تنظیم تخت، پای آسیب ‌دیده را باید بالا ببرید و تقریباً صاف نگه دارید

بالش را مستقیماً زیر زانوی آسیب‌ دیده قرار ندهید زیرا می ‌تواند منجر به خمیدگی دائمی زانو شود.
این وضعیت از پیچش پای جراحی شده در جهت اشتباه جلوگیری می کند.
یکی دیگر از اقدامات احتیاطی که باید در نظر داشته باشید این است که از خم شدن زانو خودداری کنید، زیرا این کار روند بهبود را کند می کند. ممکن است هنگام خم کردن زانو دردی احساس نکنید، اما با این حال می تواند منجر به ایجاد انقباضات و تحرک ضعیف مفصل شود. یک تخت قابل تنظیم می تواند راهی عالی برای بالا بردن پای شما باشد و به شما کمک کند برای خوابیدن در رخت خواب و بلند شدن از آن راحت تر باشید.

خوابیدن به کمر بعد از تعویض مفصل زانو چقدر ایمن است؟

خوابیدن به کمر بعد از عمل تعویض مفصل زانو یکی از بهترین روش هاست. این حالت خواب باعث می شود خون به اندازه کافی به زانو و ناحیه عمل شده برسد. شما با استفاده از بالش می توانید پاهای خود را کمی بالاتر از سطح بدن نگه دارید.

اگر احساس می کنید با دو بالش احساس بهتری خواهید داشت، یک یا دو بالش دیگر کنار بالش قبلی قرار دهید. ممکن است پزشک به شما توصیه کند از بالش فومی استفاده کنید. این بالش را می توان از تجهیزات پزشکی تهیه کرد. بالا ماندن زانو هنگام  خواب بدن شما را در وضعیت ایمن تری قرار می دهد، بنابراین شما درد کمتری را احساس خواهید کرد.

به پهلو بخوابید

اگر به پهلو می‌ خوابید و دوست ندارید به پشت بخوابید، حالت قابل قبول این است که روی پهلوی سالم بخوابید و دو بالش نرم بین پاها قرار دهید.

بسیاری از بیماران پس از عمل تعویض مفصل زانو می توانند به پهلو بخوابند. این وضعیت خواب بستگی به بیمار دارد که شرایط جسمی خود را چگونه می بیند. البته تا زمانی که جراحی شما التیام پیدا نکرده، سعی کنید از خوابیدن به پهلو پیشگیری کنید. چون موجب خم شدن زانو و افزایش درد شما می شود.

اگر خوابیدن به کمر شما را خسته کرده و تمایل دارید به خوابیدن به پهلو دارید، بهتر است به سمت زانوی سالم و جراحی نشده بخوابید. حتماً بین دو زانوی خود یک یا چند بالشت قرار دهید تا مطمئن شوید که هیچ فشاری به زانوی شما وارد نمی شود.

روی شکم نخوابید

بدترین حالت خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو، خوابیدن روی شکم است. این وضعیت دردناک است و فشار غیر ضروری را به زانوی در حال بهبودی وارد می کند. همچنین خطر آسیب به زخم و بخیه ها در این وضعیت زیاد است. بهتر است سه الی شش هفته از خوابیدن به شکم خودداری کنید. پس از گذراندن این مدت می توانید به شکم بخوابید.

از بالش برای بالا بردن ارتفاع و ثابت ماندن مفصل استفاده کنید

یک اقدام بسیار ساده و مقرون به صرفه که می تواند تفاوت های زیادی ایجاد کند، استفاده از بالش های نرم و راحت برای نگه داشتن پای آسیب دیده در وضعیت ایده آل برای بهبودی بعد از تعویض مفصل زانو مطلوب است. قرار دادن یک بالش زیر ساق پا هنگام خوابیدن به پشت، ایده آل است. برای جلوگیری از پیچ خوردگی، یک بالش در دو طرف پای آسیب دیده قرار دهید. لطفاً به یاد داشته باشید که نباید بالش را مستقیماً زیر زانو قرار دهید زیرا باعث خم شدن ساق می شود.

داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید

داروهای ضد درد از بخش های ضروری دوران ریکاوری هستند، به ویژه در اوایل دوره پس از عمل مصرف این داروها اهمیت زیادی دارد. انواع مختلفی از داروهای مسکن و ضد درد و التهاب وجود دارد و تنها کسی که می تواند تصمیم بگیرد چه چیزی برای شما بهتر است، پزشک متخصص ارتوپدی شما است. برخی از داروهای مسکن، مانند ایبوپروفن، اثر ضد التهابی دارند و برخی آرام بخش هستند.
عوارض جانبی مختلفی در ارتباط با داروهای مسکن وجود دارد، مانند زخم معده، نارسایی کلیه، نارسایی کبدی، تمایل به خونریزی، یبوست، و….
بنابراین، تعادل دقیقی بین کنترل درد و اجتناب از عوارض جانبی لازم است.

توصیه هایی در رابطه با مصرف دارو پس از تعویض مفصل زانو

لیستی از توصیه هایی که باید در هنگام استفاده از داروهای ضد درد در نظر داشته باشید به شرح زیر است:

  • هرگز بدون مشورت با پزشک از داروهای مسکن استفاده نکنید.
  • داروی ضد درد باید قبل از خواب مصرف شود تا شبی بدون درد و خواب با کیفیتی داشته باشید.
  • مراقب عوارض جانبی احتمالی مسکن ها باشید و در صورت تجربه آن ها را با پزشک خود در میان بگذارید.
  • اگر از داروهای مسکن مانند مورفین، متادون یا دیازپام استفاده می کنید، باید از رانندگی خودداری کنید.
  • انتخاب نوع مناسب داروی مسکن مهم است. اگر تب و درد دارید، استامینوفن و ایبوپروفن مفیدتر خواهند بود.
  • در صورت ابتلا به اختلال معده یا کلیه، داروهای کدئینی مفیدتر هستند و استروئیدها ممکن است در شرایط خاص تر مفید باشند.
  • اگر با یک دارو نمی توان درد را کنترل کرد، پس از مشورت با پزشک، ممکن است ترکیبی از دو یا چند دارو استفاده شود.

در صورتی که برای نکات مراقبتی بعد از عمل تعویض مفصل زانو نیاز به مشاوره دارید می توانید از طریق مشاوره آنلاین ماوراطب با دکتر حبیب رشادی بهترین متخصص ارتوپدی در پونک تهران ارتباط برقرار کنید و به طور مستقیم سوالات خود را در خصوص مصرف داروها و نکات مراقبتی بپرسید.

نکات مهم برای بهتر خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

زمان مصرف دارو را رعایت کنید

سعی کنید داروی مسکن و آنتی بیوتیک را ساعاتی قبل از خواب میل نمایید. زیرا این داروها زمانی که شما خواب هستید، بالاترین میزان تاثیرگذاری را دارند و بهتر عمل می کنند.

از کیسه یخ استفاده کنید

برای بهتر خوابیدن بعد از عمل تعویض مفصل زانو بهتر است از کمپرس سرد روی زانو استفاده کنید. ۱۰ الی ۲۰ دقیقه کمپرس یخ را روی زانو قرار دهید. کمپرس یخ زانو را بی حس می کند، بنابراین شما درد کمتری را تجربه خواهید کرد. کیسه یخ را در یک حوله بپیچید و سپس آن را روی بخیه ها قرار دهید. به خاطر داشته باشید حتماً آن را پیش از خواب از روی زانو بردارید.

بالش فومی تهیه کنید

وقتی پای شما کمی بالاتر باشد، جریان خون کافی مورد نیاز برای زانو تامین می شود. با این بالش می توانید پاها را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

۳ تا ۶ هفته مایعات کمتری مصرف کنید

برای بهتر خوابیدن بعد از عمل تعویض مفصل زانو بهتر است میزان مصرف مایعات را پس از شام کاهش دهید. مصرف مایعات بیشتر باعث می شود شما نیاز به دفع ادرار بیشتر داشته باشید. در نتیجه به پای شما فشار بیشتری وارد می شود و درد شما ممکن است بیشتر شود.

شب ها کافئین کمتری مصرف کنید

کاهش میزان مصرف کافئین به بهبود خواب شما کمک می کند. از آنجایی که تا مدتی نمی توانید فعالیت خاصی داشته باشید، بهتر است سعی کنید استراحت کنید و خوب بخوابید.

از وسایل الکترونیکی کمتر استفاده کنید

برای بهتر خوابیدن پس از عمل تعویض مفصل زانو، استفاده از وسایل الکترونیکی در حالت نشسته و یا درازکش را به حداقل برسانید. زیرا استفاده از سیستم و موبایل به نوبه خود شما را در وضعیت نادرستی قرار می دهد. شما هم ممکن است تا ساعتها متوجه وضعیت نادرست خود نشوید.

مراجعه مرتب به متخصص ارتوپد داشته باشید

پس از تعویض مفصل زانو جلسات مراجعه به پزشک را پیگیری کنید و آنها را عقب نیندازید. تمامی حالات و دردهای خود را به پزشک منتقل کنید. او با در نظر گرفتن وضعیت جسمی شما، ممکن است داروهای جدید و یا روش خواب متفاوت را توصیه کند.

سوالات متداول


سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *