کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل زانو

خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل زانو یکی از عوارضی است که معمولا پس از انجام جراحی برای افرادی رخ می‌دهد که پس از انجام جراحی در حالت سکون باقی می‌مانند و هیچ گونه فعالیتی انجام نمی‌دهند. دلایل ایجاد خشکی زانو پس از جراحی متفاوت می‌باشد و درمان این عارضه در اکثر موارد سخت و پیچیده خواهد بود. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره خشکی زانو پس از انجام عمل تعویض مفصل زانو برای شما بیان کنیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

علت خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل زانو

در برخی از افراد بازیابی و حرکت پس از جراحی تعویض مفصل زانو دشوار بوده و خشکی زانو می‌تواند مربوط به یکی از دلایل متعدد یا ترکیبی از موارد زیر باشد:

تغییر در ترکیب مایع مفصل

بعد از تعویض مفصل این احتمال وجود دارد که ترکیب و ویژگی های مایع مفصل تغییر کند. این تغییرات ممکن است باعث ایجاد خشکی و کاهش سهولت در حرکت مفصل شود.

تراکم در مفصل

یکی دیگر از دلایلی که موجب خشکی زانو می‌شود، افزایش تراکم در مفصل پس از جراحی می‌باشد که موجب خشکی و مشکلات در حرکت می‌شود.

درباره خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل زانو

کاهش تولید مایع مفصل

عمل تعویض مفصل زانو ممکن است منجر به کاهش تولید مایع مفصل شود. مایع مفصل یک ماده لغزنده می‌باشد که امکان حرکت راحت مفصل ها را فراهم می‌کند. به همین منظور کاهش تولید این مایع می‌تواند باعث خشکی زانو شود.

ابتلا به خشکی زانو پیش از جراحی

افرادی که پیش از انجام جراحی دچار سفتی زانو هستند، به احتمال بیشتری به این مشکل دچار خواهند شد.

جراحی ناموفق

در برخی موارد به علت عدم مهارت جراح و عدم صحیح قرار دادن ایمپلنتی که برای تعویض مفصل زانو به کار می‌رود، برای افراد خشکی، درد و محدودیت حرکت زانو پس از عمل را به همراه دارد. به همین علت حتما عمل خود را نزد بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران انجام دهید.

آسیب به غضروف

هرگونه آسیب وارد شده به غضروف مفصل زانو مانند ترک غضروف، سایش ناشی از فرسایش غضروف می‌تواند باعث خشکی و تحریک زانو شود.

علائم خشکی زانو پس از تعویض مفصل

خشکی زانو در افراد مختلف با علائم مختلفی همراه است، این علائم ممکن است بر اساس نوع و میزان خشکی زانو، واکنش بدن به جراحی و دیگر عوامل در افراد مختلف متغیر باشد. در ادامه علائمی که نشان دهنده خشکی زانو می‌باشند را برای شما بیان می‌کنیم:

  • احساس درد به صورت مستقیم در زانو یا اطراف آن
  • تورم به دلیل التهاب، تغییر در ترکیب مایع مفصل
  • محدودیت حرکت زانو
  • شنیدن صداهای غیرطبیعی در زانو هنگام حرکت
  • تجربه احساس ناراحتی یا خستگی
  • تغییر در شکل یا انحنای زانو

‎‌درمان خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل زانو

روشی که پزشک برای درمان انتخاب می‌کند، به علت اصلی و شدت مشکل بستگی دارد. در ادامه روش هایی که برای درمان خشکی زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد را شرح می‌دهیم:

فیزیوتراپی

انجام جلسات فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود عضلات، کاهش درد و افزایش محدودیت حرکت کمک کند. تکنیک هایی مانند تحرک مفصل و دستکاری بافت نرم به شکستن بافت اسکار و افزایش دامنه حرکتی کمک می‌کند. تمرینات مناسب و جلسات مشخص شده فیزیوتراپی می‌تواند برای درمان خشکی زانو موثر باشد.

علت خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مصرف داروها

یکی از روش های درمانی دیگری که برای درمان خشکی زانو به کار می‌رود، استفاده از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی است که در صورت تجویز پزشک می‌تواند به کاهش التهاب و درد مرتبط با خشکی زانو کمک کند.

تزریق مایع مفصل

در برخی افراد، تزریق مایع مفصل ممکن است به بهبود مشکلات خشکی زانو و افزایش لغزندگی مفصل کمک کند. حتما برای این تزریقات به پزشک متخصص مراجعه کنید.

جراحی مجدد تعویض زانو

در صورتی که روش های به کار رفته موثر نبوده و با شکست مواجه شدند، ممکن است نیاز به تعویض مجدد زانو باشد. بریدگی استخوان و اندازه جایگزین جدید را می‌توان برای کمک به حرکت بهتر زانو تغییر داد. 

سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *