کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

حرکات اصلاحی زانو با کش و تقویت زانو

حرکات اصلاحی زانو با کش یکی از اقداماتی است که به تقویت زانو و اصلاح فرم آن کمک می کند. برای افرادی که آسیب دیده اند و زانوی آنها فرم طبیعی خود را ندارد، این حرکات می توانند بسیار مفید واقع شوند. البته شما می بایست آنها را زیر نظر پزشک ارتوپد انجام دهید. چرا که تمرین های سخت و خودسرانه می تواند قسمت دیگری از بدن شما را درگیر کنند، بدون اینکه شما متوجه شوید. دکتر حبیب رشادی جراح و متخصص ارتوپدی در تهران است. ایشان از تجربه و تخصص بالایی در زمینه جراحی و تعویض مفصل زانو برخوردار می باشند. عمل رباط صلیبی یکی از عمل های فوق العاده پیچیده می باشد که توسط دکتر رشادی انجام شده است.

انواع حرکات اصلاحی زانو با کش

حرکات اصلاحی زانو با کش به شما کمک می کنند دردهای مفصل زانو را کاهش دهید. گاهی به زانوها بر اثر نشستن زیاد، رانندگی طولانی مدت و فعالیت های سرپایی، فشار زیادی وارد می شود. این فشار می توانند به مرور به غضروف میان استخوانی آسیب وارد کند. حالت مفاصل ممکن است تغییر کند و در نهایت به دردهایی دچار شوید که تا پیش از این تجربه نکرده اید. اینجا قصد داریم حرکات اصلاحی زانو با کش که برای کاهش درد و اصلاح فرم زانو کارساز هستند را به شما معرفی کنیم. تنها ابزاری که برای شروع تمرین نیاز دارید، یک کش ورزشی پیلاتس است.

پیش از انجام حرکات اصلاحی زانو با کش این نکته را در نظر داشته باشید که این تمرین ها باید زیر نظر پزشک ارتوپد انجام شوند. چرا که او وضعیت شما را بررسی می کند و سپس تصمیم می گیرد که چه حرکتی برای چه مدت زمانی برای شما مفید است.

حرکت اول- کشیدن زانو به سمت جلو

با انجام این حرکت از حرکات اصلاحی زانو با کش، ران و ساق پا تقویت می شود. به این نواحی چهار ناحیه مهم سر ران گفته می شود.  برای شروع یک میله ثابت و عمودی پیدا کنید. سپس کش را از میله و زانوی راست خود رد کنید. آرام آرام به سمت عقب برگردید، به گونه ای که کش کشیده شود و فشاری به پا اعمال شود.

پای چپ شما باید ثابت باشد. سعی کنید خیلی آرام پای راست را به سمت جلو خم کنید. دقت کنید هنگام انجام این حرکت، کف پای شما ابتدا باید به طور کامل روی زمین باشد. وقتی زانو را به سمت جلو خم می کنید، پای راست روی پنجه قرار می گیرد.

حرکت دوم- جمع کردن ران داخل شکم

این حرکت از حرکات اصلاحی زانو با کش می بایست در حالت درازکش انجام شود. با انجام این حرکت اصلاحی زانو، شما به بهبود مفصل ران خود کمک خواهید کرد. برای شروع به پشت بخوابید و هر دو پای خود را کامل بکشید. سپس یکی از پاهای خود را به سمت شکم جمع کنید. کش را از کف پای خود رد کنید و انتهای آن را با دست خود نگه دارید.

اکنون پای خود را به گونه ای که به زمین نرسد، بکشید. البته اگر برای شما دشوار است که پا را به زمین نرسانید، می توانید آن را روی زمین قرار دهید.

حرکت سوم- باز کردن پا به سمت جلو

این حرکت از حرکات اصلاحی زانو با کش به تقویت عضله سر ران شما کمک خواهد کرد. این حرکت را با پای راست شروع می کنیم. برای این تمرین شما باید یک میله ثابت و عمود پیدا کنید. کش را از آن و پای راست خود رد کنید. موقعیت قرارگیری کش دقیقاً باید روی قوزک پا باشد. آرام آرام پای خود را به سمت جلو بکشید، به گونه ای که فشار را احساس کنید. پای شما باید به حالت ضربه زدن به توپ، عقب و جلو شود.

در این حرکت از حرکات اصلاحی زانو با کش نباید پا به زمین برخورد کند. در صورتی که انجام این حرکت به صورت ایستاده برای شما دشوار است، بهتر است از یک صندلی کنار خود استفاده کنید.

حرکت چهارم- باز و بسته کردن زانو

این حرکت از حرکات اصلاحی زانو با کش به عضله های همسترینگ شما کمک می کند که تقویت شوند. عضله های همسترینگ پشت ران قرار گرفته اند. برای انجام این حرکت حتما از یک زیرانداز ورزشی استفاده کنید. روی زیرانداز به سمت کمر دراز بکشید. سپس پای دیگر خود را به سمت بالا بکشید. تا جایی که پا دقیقاً عمود بر بدن شما قرار گیرد.

برای ادامه این حرکت از حرکات اصلاحی زانو با کش، پا را به سمت شکم جمع کنید. سپس کش را از انتها و کف پا رد کنید. انتهای دیگر کش را با دو دست خود نگه دارید. بازوهای خود را روی زمین قرار دهید و پای چپ را خیلی آرام  به سمت بالا بکشید. پس از اینکه پا را به سمت بالا کشیدید، آن را مجدداً به سمت پایین برگردانید. این حرکت از حرکات اصلاحی زانو با کش باید ۱۰ مرتبه برای هر پا تکرار شود.

حرکت پنجم- کشیدن عضله ران

برخی از حرکات اصلاحی زانو با کش باید به صورت درازکش انجام شوند تا عضله های اطراف زانو را تقویت کنند. برای شروع این حرکت به کمر دراز بکشید. حتماً از یک زیرانداز ورزشی استفاده کنید. کش را از کف پای راست خود رد کنید و انتهای دیگر آن را با دو دست نگه دارید.

در ادامه این حرکت باید پای راست را به سمت بالا بکشید، به طوری که عمود بر بدن شما قرار گیرد. سپس خیلی آرام پا را به سمت داخل شکم جمع کنید و آن را مجدداً به سمت بالا بکشید.

بیشتر بخوانید: علت سوزش زانو چیست

حرکت ششم- کشیدن زانو به سمت جلو به کمک پا

این حرکت از حرکات اصلاحی زانو با کش به استحکام و تقویت عضله ران و ساق پا کمک می کند. این تمرین نیز نیاز به یک میله ثابت و عمود دارد. کنار میله بایستید، کش را از میله و پای خود تا زانو رد کنید. سپس کمی پای خود را به سمت عقب بکشید، بطوری که فشاری را احساس کنید. همزمان پای دیگر خود را به سمت بالا بکشید. اگر انجام این حرکت برای شما دشوار است، از یک صندلی کنار خود استفاده کنید.

برای ادامه این حرکت از حرکات اصلاحی زانو با کش پا را آرام به سمت پایین خم کنید. پس از آن مجدداً پای خود را به سمت بالا بکشید.

نکات مهم برای انجام حرکات اصلاحی زانو با کش

هر حرکت اصلاحی زانو را سعی کنید در حضور متخصص ارتوپدی انجام دهید. دکتر حبیب رشادی از جمله پزشکان متخصص و خبره در اصلاح فرم و تعویض مفصل زانو می باشد. شما با انجام این حرکت ها زیر نظر پزشک می توانید از انجام صحیح تمرین ها و بهبودی اطمینان حاصل کنید.

هر کدام از آنها را حداقل در هفته سه بار انجام دهید. تکرار این حرکات اصلاحی زانو با کش  به بهبودی سریع شما کمک می کند. در کنار حرکت های اصلاحی زانو می توانید پیاده روی و شنا را به طور منظم ادامه دهید. چرا که به بهبودی هر چه زودتر شما کمک می کنند.  

سوالات متداول


سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *