کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

جراحی بازسازی رباط صلیبی و مینیسک

ACL یا همان رباط صلیبی قدامی یک رباط اصلی در آناتومی زانو است. آسیب های رباط صلیبی قدامی بیشتر در طول ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال و والیبال رخ می دهد که جنب و جوش و پرش های زیادی را به همراه دارد.  رباط ها نوارهای بافتی محکمی هستند که یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کنند. در طی جراحی رباط صلیبی، رباط پاره شده برداشته می شود و با نواری از بافت جایگزین می شود که معمولاً عضله را به استخوان (تاندون) متصل می کند. در ادامه این مقاله می خواهیم بیشتر به جراحی رباط صلیبی و مینیسک، عوارض بعد از عمل رباط صلیبی و مینیسک، عمل acl و مینیسک و … بپردازیم. با ما همراه باشید.

جراحی رباط صلیبی چگونه انجام می شود؟

در جراحی رباط صلیبی از پیوند برای جایگزینی رباط استفاده می شود. رایج‌ ترین پیوندها، اتو گرافت‌ هایی هستند که با استفاده از بخشی از بدن بیمار، مانند تاندون کاسه زانو (تاندون کشکک) یا یکی از تاندون ‌های همسترینگ انجام می ‌شود. گاهی از تاندون چهار سر ران از بالای کاسه زانو استفاده می شود. انتخاب دیگر بافت آلوگرافت است که از اهدا کننده گرفته شده است.

جراحی ACL معمولاً با ایجاد برش های کوچک در زانو و قرار دادن ابزارهای کوچک برای جراحی از طریق این برش ها (جراحی آرتروسکوپی زانو) انجام می شود و در برخی موارد با یک برش بزرگ در زانو به صورت جراحی باز انجام می شود. در بازسازی پارگی جزئی یا کامل ACL، بهترین زمان برای جراحی رباط صلیبی و مینیسک مشخص نیست. در برخی موارد افرادی که سابقه بیماری دارند حسب صلاحدید پزشک ممکن است روش جراحی باز توصیه نشود. این افراد بهتر است درمان های غیر جراحی را انتخاب کنند و می توانند سعی کنند میزان فعالیت خود را کمتر کنند تا از ایجاد فشار و آسیب مفصل زانو جلوگیری کنند.

جراحی رباط صلیبی و مینیسک

علت انجام جراحی رباط صلیبی و مینیسک چیست؟

رباط صلیبی یکی از دو رباطی که از وسط زانو عبور می کند و در واقع استخوان ران را به استخوان ساق پا متصل می کند و به تثبیت مفصل زانو کمک می کند. بیشتر آسیب‌های ACL در حین حرکت و انجام فعالیت‌ های ورزشی اتفاق می ‌افتد که می ‌تواند به زانو فشار وارد کند. انجام حرکاتی مانند:

 • کاهش ناگهانی سرعت
 • پرش و جنب و جوش
 • توقف ناگهانی
 • ضربه مستقیم به زانو

برای افرادی که فعالیت بدنی متوسط دارند ، درگیر ورزش و فعالیت ‌های روزانه در حد متوسط هستند یا ورزش ‌هایی انجام می ‌دهند که فشار کمتری به زانو وارد می‌کنند روش فیزیوتراپی زانو برای درمان موثر می باشد.

چه زمانی جراحی بازسازی رباط صلیبی و مینیسک توصیه می شود؟


جراحی رباط صلیبی به طور کلی در شرایط زیر توصیه می شود:

 • برای ورزشکاران آسیب دیده
 • هنگامی که بیش از یک رباط آسیب دیده باشد
 • پارگی منیسک که نیاز به ترمیم دارد
 • در صورتی که بیمار جوان باشد
عکس عمل رباط صلیبی

خطرات جراحی رباط صلیبی و مینیسک

جراحی رباط صلیبی یک روش جراحی است که مانند دیگر عمل های جراحی احتمال خونریزی و عفونت در محل جراحی را به همراه دارد. سایر خطرات مرتبط با جراحی رباط صلیبی و مینیسک عبارتند از:

 • درد یا سفتی زانو
 • شکست پیوند پس از بازگشت به ورزش
 • بی حسی در ناحیه اسکار جراحی
 • عفونت در برش های جراحی
 • آسیب به ساختارها، اعصاب یا عروق خونی اطراف و در مفصل زانو
 • لخته شدن خون در پا
 • خطرات معمول بیهوشی
 • مشکلات مربوط به تاندون پیوندشده (شل شدن، کشش، آسیب مجدد)
 • محدود شدن دامنه حرکتی مفصل
جراحی مینیسک

جراحی منیسک چیست؟

ابتدا به این سوال می پردازیم که مینیسک چیست؟ مینیسک بالشتک هایی هستند که به عنوان ضربه گیر در مفصل زانو عمل می کنند. هر زانو دارای دو منیسک است. اگر مینیسک شما آسیب دیده یا پاره شده است (اغلب به آن غضروف پاره شده گفته می شود)، پزشک شما ممکن است جراحی مینیسک را برای برداشتن قسمت آسیب دیده یا ترمیم آن توصیه کند. جراحی منیسک عملی برای برداشتن یا ترمیم منیسک پاره شده، قطعه ای از غضروف در زانو است.

چه کسانی نیاز به جراحی مینیسک دارند؟

آسیب دیدگی و جراحی منیسک به ویژه در بین افرادی که ورزش می کنند رایج است. یک چرخش یا برخورد ناگهانی می تواند منیسک را پاره کند. افراد مسن نیز اغلب به منیسک خود آسیب می رسانند. منیسک ها با گذشت زمان ضعیف می شوند و احتمال پارگی آنها بیشتر است. در واقع، پارگی مینیسک می تواند یک اتفاق طبیعی به عنوان بخشی از روند پیری باشد.

بسیاری از افراد مبتلا به پارگی مینیسک جراحی را انتخاب می کنند زیرا غضروف آسیب دیده می تواند زانو را ناپایدار کند و باعث درد و تورم شود یا باعث “قفل شدن” یا “گیر کردن” زانو شود.

آیا هر آسیب مینیسک نیاز به جراحی دارد؟

برخی از افراد برای پارگی مینیسک نیاز به جراحی دارند، اما این موضوع برای تمامی افراد یکسان نیست. تصمیم به جراحی رباط صلیبی و مینیسک بستگی به موارد زیر دارد:

 • نوع، اندازه و محل پارگی
 • سن بیمار
 • سطح فعالیت و سبک زندگی

بهترین متخصص ارتوپدی در پونک تهران ممکن است به شما پیشنهاد دهد که ابتدا درمان های غیرجراحی را امتحان کنید، روش های غیرجراحی مانند NSAID ها، فیزیوتراپی، تزریق مفصل زانو و… می تونند راهکارهای مناسبی باشند.

هزینه عمل رباط صلیبی و مینیسک

برای تعیین هزینه عمل رباط صلیبی و مینیسک زانو باید با پزشک خود مشورت کنید. هزینه جراحی رباط صلیبی و مینیسک تحت پوشش بیمه بوده و جزو عمل های درمانی می باشد. قیمت عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک با توجه به تجهیزات مورد استفاده، مهارت پزشک متخصص، هزینه های عکس برداری و آزمایشات، هزینه جلسات فیزیوتراپی و … متفاوت است.

سوالات رایج جراحی رباط صلیبی و مینیسک

سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *