کلینیک ارتوپدی سپنتا

[mn_kkstar]

جراحی تعویض مفصل زانو چه زمانی انجام می‌شود؟

جراحی تعویض مفصل زانو چه زمانی انجام می‌شود؟ یکی از گزینه های درمانی جراحی برای افرادی که مفصل آن ها آسیب دیده، جراحی تعویض مفصل زانو می‌باشد. هدف از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، بازسازی مفصل آسیب دیده، تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی می‌باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره جراحی تعویض مفصل زانو برای شما بیان کنیم با ما همراه باشید.

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

ساییدگی مفصل زانو، باعث نزدیک شدن فاصله استخوان ها با یکدیگر شده و تماس آن ها با یکدیگر دامنه ی حرکتی زانو را به شدت کاهش می‌دهد. که در این حالت بیمار نمی‌تواند زانوی خود را به طور طبیعی حرکت دهد و برای حل این مشکل باید جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهد. در این جراحی مفاصل آسیب دیده برداشته شده و به جای آن مفصل مصنوعی (پروتز) قرار می‌گیرد. ‎

جراحی تعویض مفصل زانو چگونه انجام می‌‌شود؟

شایع ترین دلیل جراحی تعویض مفصل زانو برای تسکین درد ناشی از آرتروز است. در این جراحی برشی در قسمت جلویی مفصل زانو ایجاد شده تا فضای مناسب برای دسترسی به مفصل زانو ایجاد شود. سپس قسمت های آسیب دیده مفصل برداشته شده  و سطح مفصل کاملا برای ایجاد کردن فضای مناسب برای قرارگیری مفصل و پروتز پلاستیکی یا آلیاژی کاملا صاف و صیقلی می‌‌شود. با توجه به میزان و نحوه آسیب بیمار، پزشک پروتز و ایمپلنت های مخصوصی را جایگزین مفصل آسیب دیده می‌کند.  ایمپلنت از اجزای فلزی و پلاستیکی تشکیل شده و توسط ماده ای به نام سیمان استخوانی به استخوان های ران و ساق پا متصل می‌شود که باعث بهبود عملکرد زانو شده و زانو ترمیم می‌یابد. در برخی موارد ممکن است با توجه به شرایط بیمار پزشک روش تثبیت بیولوژیک را جهت اتصال استخوان با مفصل زانو انتخاب کند. پیشنهاد می‌کنیم برای رسیدن به بهبودی کامل و کاهش عوارض برای انجام این عمل به بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران مراجعه کنید.

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

دلایل انجام جراحی تعویض مفصل زانو

دلایل متعددی وجود دارد که چرا جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است ضروری باشد. این روش معمولاً زمانی توصیه می‌شود که سایر درمان ها تسکین کافی برای درد شدید زانو و مشکلات حرکتی ارائه نکرده باشند. تصمیم برای انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو به سادگی گرفته نمی‌شود و معمولا پس از مشاوره کامل با متخصص ارتوپد در نظر گرفته می‌شود. در زیر برخی از دلایل رایجی که چرا افراد ممکن است جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهند، بیان شده است:

استئوآرتریت

استئوآرتریت شایع ترین دلیل جراحی تعویض مفصل زانو است. این بیماری دژنراتیو مفصل باعث می‌شود غضروف مفصل زانو به مرور زمان از بین برود و منجر به درد، سفتی و کاهش تحرک شود. هنگامی که درمان های محافظه کارانه مانند دارو، فیزیوتراپی و اصلاح شیوه زندگی نتوانند تسکین کافی را ارائه دهند، ممکن است جراحی تعویض زانو برای بازگرداندن عملکرد و کاهش درد توصیه شود.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که می‌تواند باعث التهاب و آسیب به مفصل زانو شود. با گذشت زمان، این بیماری می‌تواند منجر به درد، تورم و تغییر شکل قابل توجهی شود. در مواردی که درمان‌های محافظه کارانه در مدیریت علائم بی‌اثر هستند، جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است برای کاهش درد و بهبود عملکرد مفاصل در نظر گرفته شود.

آرتریت پس از سانحه

برخی از افراد ممکن است در اثر آسیب یا ضربه قبلی، مانند شکستگی یا پارگی رباط، به آرتریت در مفصل زانو مبتلا شوند. این موضوع می‌تواند منجر به درد مداوم و دشواری در فعالیت های روزانه شود. هنگامی که درمان های محافظه کارانه به اندازه کافی علائم آرتریت پس از ضربه را برطرف نمی‌کند، ممکن است جراحی تعویض زانو برای بازگرداندن ثبات و عملکرد مفصل توصیه شود.

سایر اشکال آرتریت

علاوه بر آرتروز و آرتریت روماتوئید، اشکال دیگری از آرتریت مانند نکروز آواسکولار و آرتریت پسوریاتیک وجود دارد که می‌تواند آسیب قابل توجهی به مفصل زانو وارد کند. هنگامی که این شرایط منجر به درد و اختلال شدید شود، جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است به عنوان یک گزینه درمانی در نظر گرفته شود.

آسیب شدید زانو

در برخی موارد، آسیب شدید زانو، مانند شکستگی یا پارگی رباط، ممکن است آسیب جبران ناپذیری به مفصل وارد کند. هنگامی که درمان های محافظه کارانه قادر به رفع درد و بی ثباتی ناشی از آن نیستند، ممکن است جراحی تعویض زانو برای بازگرداندن عملکرد و ثبات زانو توصیه شود.

تومور یا عفونت

به ندرت، تومور یا عفونت در مفصل زانو ممکن است نیاز به برداشتن بافت آسیب دیده و کاشت مفصل مصنوعی از طریق جراحی تعویض زانو داشته باشد.

انواع جراحی تعویض مفصل زانو

تکنیک های مختلفی برای انجام این جراحی وجود دارد که پزشک با توجه به ویژگی های بیمار و میزان آسیب هر یک از این روش ها را برای درمان انتخاب می‌کند. این عمل به چهار دسته تقسیم می‌‌شود:

تعویض کامل زانو

این عمل بیشتر سطح مفصل انتهای استخوان ران و ساق پا را درگیر کرده و می‌توان بخش زیرین کاسه زانو (پاتلا) را با یک پلاستیک گنبدی شکل جایگزین کرد. ترجیح بیشتر جراحان حفظ پاتلای طبیعی می‌باشد اما تصمیم نهایی حین پروسیجر گرفته می‌شود.

تعویض بخشی از زانو

زانو دارای سه بخش داخلی، خارجی و کاسه می‌باشد. زمانی از این تکنیک استفاده می‌شود که آرتروز فقط روی یک سمت از مفصل تاثیر گذاشته باشد. توجه داشته باشید این روند برای کسانی که رباط های زانوی قوی و سالمی داشته باشند مناسب است.

تعویض کاسه زانو

زمانی که آرتروز روی کاسه تاثیر گذاشته باشد از این روش استفاده می‌شود.

جراحی تعویض مفصل زانو ترمیمی

زمانی که نیاز به جراحی برای بار دوم یا سوم باشد یا در مواردی که آرتریت بیمار بسیار شدید باشد از این روش استفاده می‌شود. پروتز های مفصل زانو در این عمل معمولا دارای ساقه بلندتری هستند تا بهتر در حفره استخوان ثابت شوند.

جراحی تعویض مفصل زانو چگونه انجام می‌شود؟

مزایای جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو علاوه بر تسکین درد مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم:

  • از بین رفتن درد و ورم در ناحیه زانو
  • بهبود انجام حرکات مختلف
  • از بین رفتن صداهای غیر معمول و آزاردهنده  در زانو
  • بالا رفتن کیفیت زندگی در اثر انجام دادن راحت تر کارها

البته توجه داشته باشید که حتما برای موفقیت آمیز بودن عمل و داشتن دوره ی نقاهت آسان مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو را رعایت کنید.

چه افرادی کاندیدای مناسب عمل تعویض مفصل زانو هستند؟

زمانی که نوبت به شناسایی کاندیداهای مناسب برای جراحی تعویض مفصل زانو می‌رسد، باید چندین فاکتور را در نظر گرفت. در حالی که جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی افرادی را که از درد مزمن زانو و مشکلات حرکتی رنج می‌برند بهبود بخشد، اما همه افراد کاندیدای ایده آل برای این روش نیستند. ارزیابی دقیق تاریخچه پزشکی، شیوه زندگی و سلامت کلی هر فرد برای تعیین اینکه آیا آنها کاندید مناسبی برای تعویض مفصل زانو هستند یا خیر، مهم است. یکی از ملاحظات اولیه هنگام ارزیابی کاندیداهای مناسب برای تعویض مفصل زانو، شدت درد زانو و تأثیر آن بر زندگی روزمره آنها است. افرادی که زانو درد مداوم را تجربه می‌کنند که به اندازه کافی با درمان های محافظه کارانه مانند دارو، فیزیوتراپی یا تزریق کنترل نمی‌شود، ممکن است برای جراحی تعویض زانو در نظر گرفته شوند. عامل مهم دیگری که باید در نظر گرفت، علت اصلی زانو درد است. استئوآرتریت شایع ترین دلیل برای جراحی تعویض مفصل زانو است، اما شرایط دیگری مانند آرتریت روماتوئید، آرتریت پس از ضربه و نکروز آواسکولار نیز ممکن است نیاز به بررسی این عمل داشته باشد. ارزیابی کامل سابقه پزشکی فرد، از جمله هرگونه آسیب یا جراحی قبلی زانو، برای تعیین مناسب‌ترین اقدام ضروری است. علاوه بر شدت درد زانو و علت اصلی آن، سلامت کلی فرد نقش مهمی در تعیین نامزدی آنها برای تعویض مفصل زانو دارد. عواملی مانند سن، وزن و شرایط پزشکی موجود باید به دقت ارزیابی شوند تا خطرات و مزایای احتمالی جراحی ارزیابی شود. در حالی که سن به تنهایی عامل تعیین کننده ای نیست، افراد مسن که از سلامت کلی خوبی برخوردار هستند ممکن است هنوز کاندیداهای مناسبی برای تعویض مفصل زانو باشند. به طور مشابه، افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند، در صورتی که سالم باشند و بتوانند تغییرات لازم در سبک زندگی را پس از جراحی انجام دهند، ممکن است همچنان برای این روش در نظر گرفته شوند.

سنجش تراکم استخوان

دکتر حبیب رشادی

جراح و متخصص استخوان و مفاصل عضو انجمن آسیب های ورزشی، جراحی زانو و آرتروسکوپی اروپا دوره های تکمیلی جراحی های تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی از انگلستان دوره های تکمیلی جراحی بازسازی منیسک و رباط های صلیبی از اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *